POHODI od 31.08.2024 dalje
 

REISSECK (2965 m)

 Reisseck je najvišji vrh v istoimenskem gorskem masivu v vzhodnih Visokih Turah. Zaradi svoje višine ponuja čudovite razglede. V lepem in jasnem vremenu se vidi Grossglockner, Hochalmspitze, Dachstein, Triglav in še mnogi drugi vrhovi. Sam vrh je neizrazita vzpetina v gorskem masivu, kjer številni vrhovi presegajo višino 2500 m. Do leta 2017 je bil pristop na to goro lažji, saj je visoko pod vršni del Reissecka pripeljala gorska železnica. Železnico so opustili in leta 2021 tudi odstranili, zato se bomo za pristop na vrh morali malo bolj potruditi in narediti nekaj več višinskih metrov.

 

DATUM: sobota, 31. avgust 2024

ZAHTEVNOST POTI: pot je kar dolga in deloma zahtevna. Tura je primerna za tiste z dobro kondicijo in vajene gibanja v visokogorju. Od izhodišča do vrha je potrebno narediti več kot 1400 višinskih metrov. Zmerne hoje bo za približno 10 ur. Sestopili bomo po isti poti.

OPREMA: vremenu in letnemu času primerna obleka in obutev ter malica in pijača iz nahrbtnika. V nahrbtniku naj bo obvezno tudi zaščita pred vetrom (vetrovka, kapa, rokavice).

Ne pozabite še na planinsko izkaznico s plačano članarino za leto 2024, osebno izkaznico in veljavno Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

ODHOD IN PREVOZ: sobota, 31. 8. 2024 ob 5.00 uri zjutraj iz Ljubljane. Peljemo se kot običajno z osebnimi avtomobili čez predor Karavanke do vasi Zandlach v dolini Mölltal in naprej po gorski cesti do koče Zandlacher hütte.

INFORMACIJE IN PRIJAVE: obvezne so prijave na 041 600 678 (Katja).

IZLET VODI: Katja Kadiš, vodnici PD IMP Ljubljana.

 

OKROG LASTOVIC (1767m)                         L

7. 9. 2024

 

 

Čeprav poletje s svojo letos res dolgotrajno vročino še ne pojema, bomo pokukali preko meje in si pogledali zahodnojulijske velikane z druge perspektive. Gre za krožno turo, ki bo bolj razgledne narave, a tu je res kaj videti, zato ne dvomim, da se bomo imeli lepo.

 

Na osrednjo Viševo skupino se s severa pripenja oster greben vrhov, ki razmejuje dolini Mrzle vode in Zajzere. To je tudi vezni greben, ki povezuje sv. Višarje in Kamnitega Lovca z Višem. Od sedla Prašnik (1491m) se greben dviguje sprva skoraj pohlevno, a vseeno vedno bolj ostro proti nebotičnikom. Najprej je tu pet Lastovic, z imeni po vrsti od Pete do Prve, razvrščenih skoraj po velikosti: najvišja je Druga Lastovica, ki nosi tudi slovensko ime Za latami špica (1954m). Vrhovi Lastovic so težje dostopni in preraščajo nivo tokratne ture – mogoče kdaj drugič. Greben razmeji Žabniška škrbina, nato pa ga nadaljujejo Device: trije divji, za alpiniste rezervirani vrhovi, ki pripenjajo omenjeni greben na divjo Divjo kozo (2517m), katero smo na našem društvu pred leti že spoznali.

Iz Ljubljane se odpeljemo v soboto 7. 9. 2024 ob 6. uri. Zapeljemo se mimo Trbiža skozi znamenito Ovčjo vas v alpsko dolino Zajzero, kjer bomo pustili avtomobile in se odpravili na pot. Naš prvi cilj je koča Pellarini, ki jo že poznamo, od nje pa se bomo povzpeli levo na Žabniško škrbino, najvišjo točka na naši poti. Sledi strm sestop proti dolini Mrzle vode, ki pa se bo kmalu unesel, nato zavijemo levo vzdolž podnožja Lastovic proti sedlu Prašnik. Vzpon je tu blag, saj smo na mulatjeri, ki se »drži izohipse«.
S sedla Prašnik, kjer je ambient že bolj zelen in gozdnat se le še spustimo  v dolino Zajzero proti avtomobilom, kjer zaključimo našo krožno turo.

Tura bo potekala po tehnično lahkih označenih in neoznačenih poteh. Najzahtevnejši je omenjeni sestop proti Mrzli vodi, a ni tako problematičen, Vseeno priporočam pohodne palice. Potrebna je osnovna gorniška kondicija. Skupne hoje bo okoli 7 ur. Obleka in obutev visokogorju in tamkajšnjim razmeram primerna. Hrana in pijača bosta iz nahrbtnika.

Vodja ture je VPZS PD IMP Ljubljana Andrej Stuchly, ki želi obvezne prijave in daje morebitna pojasnila na telefonu 041 961 643.

Mrzli vrh (1359m)

 

Mrzli vrh je znano bojišče prve svetovne vojne. Danes je vrh poznan kot muzej na prostem, kjer si lahko ogledamo številne kaverne, jarke, obrambne položaje in podobno. 
Z vrha, na katerem stoji križ in ob katerem se nahaja vpisna skrinjica, se nam odpre lep razgled na Krnsko skupino, vrhove nad dolino reke Tolminke, Cerkljansko in Idrijsko hribovje, Trnovski gozd, del doline reke Soče ter kolovrat in Matajur.

 

KDAJ: sobota, 14. September 2024

 

ODHOD:Prevoz je predviden z osebnimi avtomobili.  Iz Ljubljane bomo štartali ob 5. uri v smeri Tolmina, nato pa naprej proti Javorci, kjer bomo kmalu parkirali naše avtomobile.

 

POTEK: Planina Polog – Javorca – planina Črča – planina Laška seč – planina Medrja – planina Pretovč – Mrzli vrh

Potek ture se lahko še spremeni med samo turo.

 

ZAHTEVNOST TURE: Tura je tehnično lahka, primerna pa je za uhojene planince z ustrezno kondicijo. Skupne  hoje je za cca. 6-7 ur.

 

OPREMA: je običajna pohodniška in vremenu primerna (možnost dežja, vetra), potrebni so planinski čevlji z dobrim podplatom, planinska izkaznica s plačano članarino. Priporočajo se tudi pohodne palice. Hrana in pijača je lahko iz nahrbtnika.

 

VODSTVO: Turo vodi vodnica Neža Erjavc (041 594 380), ki sprejema obvezne prijave in daje vsa morebitna pojasnila.

 

KLEINER KÖNIGSTUHL (2254 m)

Ponovno bomo obiskali narodni park Nockberge in se povzpeli na Kleiner Königstuhl (Mali Kraljevi Stol) ter še nekaj njegovih sosedov. Tako bomo zaključili naše pohajkovanje po Stolih v Nockbergih.

DATUM: sobota, 28.9.2024

ZAHTEVNOST POT: pot je tehnično lahka, vendar bo kar dolga. Naredili bomo malo daljšo krožno turo čez še nekaj sosednjih vrhov Malega Kraljevega Stola in čez planino Karneralm. Tura je primerna za vse z dobro kondicijo in vajene gibanja v visokogorju. Hoje bo za približno  9 ur.

OPREMA: letnemu času primerna obleka in planinska obutev ter malica in pijača iz nahrbtnika. V nahrbtniku naj bo obvezno tudi zaščita pred vetrom (vetrovka, kapa, rokavice).

Ne pozabite še na planinsko izkaznico s plačano članarino za leto 2024, osebno izkaznico in veljavno Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

ODHOD: sobota, 28. 9. 2024 ob 5.30 uri zjutraj iz Ljubljane.

PREVOZ: peljemo se kot običajno z osebnimi avtomobili čez predor Karavanke, potem po avtocesti do izvoza Gmund in naprej v smeri Nockalmstraẞe. Izhodišče za turo je v dolini Schönfeld pri koči Dr. Josef Mehrl Hütte.

INFORMACIJE IN PRIJAVE: obvezne so prijave na 041 600 678 (Katja).

IZLET VODI: Katja Kadiš, vodnica PD IMP Ljubljana

 

 

 

 

POHODNIŠKA POT ALPE ADRIA – 1. in 2. etapa, 6. - 7. julij 2024

Pot Alpe Adria na skupno 43 etapah in skupno približno 750 km povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino. Pohodniška pot vodi od vznožja najvišje gore Avstrije, Velikega Kleka, skozi najlepšo koroško gorsko in jezersko pokrajino in brez velikih ovinkov mimo stičišča treh dežel Avstrije, Slovenije in Italije naprej do Jadranske obale in kraja Milje (Muggia).

 

Pot Alpe Adria pretežno poteka po nealpskem območju in s karseda majhno višinsko razliko. Primerna je za vse vrste pohodnikov. Etape so dolge od 17 do 25 km. Vsako posamezno etapo boste prehodili v 5 do 8 urah. Poti potekajo po obstoječih pohodniških trasah, ki so tematsko povezane in sledijo skupni zgodbi, Celotna pot vas bo vodila čez tri dežele, spoznavali boste tri kulture, trije jezike in okušali tri različne kulinarike. Poti so dobro označene. Na začetku in koncu vsake etape boste našli posebna skulptura z opisom predhodne in naslednje etape ter opisom točke kjer se nahajate.

 

Mi bomo v okviru našega izleta prehodili prvo in drugo etapo. Na prvi etapi se bomo srečali z najvišjim vrhom Avstrije Velikim Klekom, največjim ledenikom v Vzhodnih Alpah in mogočnim slapom Gößnitz (Gößnitzfall) ter dan zaključili ob znani romarski cerkvi v kraju Sveta Kri (Heiligenblut). V drugi etapi bomo doživeli neokrnjeno naravo in kulturno krajino narodnega parka Hohe Tauern (Visoke Ture).

 

ETAPA 1: Kaiser Franz Josefs Hohe – Sveta Kri (Heiligenblut)

 

 

Pot nas popelje od vznožja Grossglocknerja (Veliki Klek), ledenika Pasterze (Pastirica), mimo jezer Sandersee in Margaritzenspeicher do slapa Leiterfall ter nato dalje do kapele sv. Brikcija (Bricciuskapelle), izletniške točke v okviru projekta wasser.reich. Sv. Brikcij je zavetnik popotnikov in vojakov. Kapela se nahaja na energetsko bogatem območju, voda, ki izvira tik pod kapelo, pa naj bi blagodejno vplivala na očesne bolezni. Pot  nadaljujemo preko pobočja Haritzersteig in prispemo v vasico Heiligenblut (Sveta Kri). Ta se nahaja na območju, ki je bilo od rimskih časov pa vse tja do 17. stoletja znano kot najbogatejše najdišče zlata v Evropi. Vasico zato še dandanes pogosto imenujejo »vasica zlatokopa«. Po legendi je vas ime dobila po steklenički s Kristusovo krvjo, ki jo danski princ Brikcij nosil na mečih, da bi ga branila pred roparji. Leta 914 ga je ob povratku iz Konstantinopla v bližini vasice zasul plaz. Izpod snega naj bi nato zrasla tri klasja, na podlagi katerih so našli njegovo truplo in relikvije. Ko so ga kmetje hoteli izkopati, iz zemlje nikakor niso mogli izvleči njegove noge. Kasneje so poleg odkrili stekleničko krvi, ki jo sedaj hranijo v romarski cerkvi sv. Vincenca, ki je bila zgrajena med leti 1460 in 1491. Občani so želeli Brikcija proglasiti za svetnika, vendar prošnji zaradi pomanjkanja dokazov niso nikoli ugodili. Kljub temu so mu postavili grobnico in oltar.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

ETAPA 2: Sveta Kri (Heiligenblut) – Döllach

 

 

Etapa nas vodi ob zahodnem vznožju gorovja Goldberggruppe, katerega samo ime nam pove že zelo veliko; Goldberggruppe namreč dobesedno pomeni »zlato gorovje« in nakazuje na to, da so stoletja dolgo na območju narodnega parka Hohe Tauern (Visoke Ture) kopali zlato. Že v rimskih časih so to poželenja vredno plemenito kovino nabirali v potokih, industrija pa je svoj razcvet na tem območju doživela v 16. in 17. stoletju. V čudoviti gorski dolini Zirknitztal, imenovani tudi »dolina zlatokopa«, do katere pridemo ob koncu dneva, so se nahajali najbolj donosni rudniki zlata.

Tudi danes je tu moč najti sledi zlate rudarske industrije: v obratu, kjer so nekoč izpirali zlato – nahaja se nedaleč stran od naše ture – lahko dandanes tudi vi preverite srečo! V okviru razstave Koroška wasser.reich po želji obiščemo tudi rudarsko vasico, ki je še vedno takšna, kot je bila nekoč. Dosežemo jo bodisi peš bodisi z avtobusom, ki je na voljo za prevoz po narodnem parku.

Najvišja točka naše poti je gorska kmečka vasica Apriach. Mlini v vasici (izletniška točka v okviru projekta wasser.reich) predstavljajo enega najbolj slikovitih simbolov visoko gorske kmečke krajine na območju narodnega parka Hohe Tauern. Raznovrstna in bogata zbirka priča o večstoletni tradiciji pridelave žita na višinah, ki presegajo 1500 metrov! V neposredni bližini mlinov se nahaja kmetija Mentlhof, ki je preurejena v muzej in hkrati predstavlja tudi izletniško točko v okviru projekta wasser.reich. Priporočamo krajši postanek; ogled kmetije namreč vključuje tudi pokušino lokalno in ekološko pridelanih dobrot. V Apriachu se nam razkrije čudovit pogled na slap Jungfernsprung, ki je s svojimi 130 metri eden najvišjih slapov na območju narodnega parka. S slapom je povezana tudi legenda, ki govori o mladi devici, pastirici. Ta naj bi se po pripovedovanjih pognala v globine slapa, saj je nanjo prežal hudič. Če gre verjeti legendi, naj bi skok preživela, še več, menda jo je odnesla popolnoma brez praske. Cilj druge etape je naselje Döllach v občini Großkirchheim, ki je bila nekoč pomembno središče pridobivanja zlata, danes pa je tu sedež uprave narodnega parka.

 

  

 

   

  

 

 

 

 

 

 

 

Več o sami poti si lahko preberete na spodnjih povezavah, ki so služile tudi za pripravo zgornjega gradiva.

 

Alpe Adria Trail Slovenija. Sprehodite se skozi tri dežele | Slovenia Outdoor (slovenia-outdoor.com)

 

Pohodništvo po rajskem vrtu | Alpe-Adria-Trail

ODHOD IN PREVOZz osebnimi avtomobili 6.7. 2024 ob 4.30 uri zjutraj iz Ljubljane, povratek 7.7.2024 v večernih urah

Peljemo se kot običajno z osebnimi avtomobili čez predor Karavanke, potem po avtocesti do Špitala ob Dravi in naprej po dolini reke Moll vse do kraja Sveta Kri (Heiligenblut). Sledi transport ali avtobusni prevoz po visokogorski cesti Grossglockner do ploščadi Kaiser Franz Josefs Hohe. Po ogledu tamkajšnjih znamenitosti sledi spust v dolino po prvi etapi pohodniške poti Alpe Adria. Po namestitvi v prenočišču prosto za sprehod po mestu/večerjo. V nedeljo izvedba druge etape pohodniške poti, še kakšen ogled in povratek proti domu.

CENA: cca 90 - 100 EUR (vključen prevoz (gorivo, vinjeta), prenočevanje v 4 ali 5 posteljnih sobah z zajtrkom, prevoz do ploščadi Franz Josef Hohe).

Dodatni stroški: večerja, ogledi po želji oz. po predhodnem dogovoru skupine

INFORMACIJE IN PRIJAVE: obvezne so telefonske predprijave pri vodniku do nedelje, 16.6.2024, zaradi rezervacije prenočišča. Število mest je omejeno. Prednost pri prijavi imajo člani PD IMP.

Kasnejše prijave ne bodo mogoče, razen v primeru kakšne odjave oz. prostega mesta v prenočišču. Končno število prijavljenih ter končna potrditev nočitve z zajtrkom mora biti potrjena in vplačana do 2.7.. Torej, lahko se predprijavite in se potem do dne 2.7. z vplačilom dokončno odločite ali na izlet greste ali ne. Vračilo denarja za prenočevanje in zajtrk (cena cca 45 EUR) po 2.7. ne bo več mogoče.

VODJA IZLETA: Gašper Jalen (041 597 737), vodnik PD IMP Ljubljana

OPREMA: vremenu in letnemu času primerna obutev ter malica in pijača iz nahrbtnika. V nahrbtniku naj bo obvezno tudi zaščita pred vetrom (vetrovka, kapa, rokavice) ter v primeru sončnih dni zaščita pred soncem. Palice po potrebi.

Obvezna je tudi planinska izkaznica s plačano članarino za leto 2024, osebna izkaznica in veljavna Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja.